
To, czym jest ciało, to pytanie filozoficzne, egzystencjalne i artystyczne, które można rozważać z wielu perspektyw: biologicznej, duchowej, społecznej, a także symbolicznej. Twoje przemyślenia po wernisażu i performansie otwierają przestrzeń do refleksji nad tą złożoną relacją.
Ciało jako obiekt
Z perspektywy materialistycznej ciało bywa postrzegane jako obiekt: narzędzie działania, maszyneria biologiczna czy materialny nośnik życia. W tej wizji ciało jest czymś, co można badać, opisywać, poddawać naukowej analizie. Jest czymś oddzielnym od naszej świadomości, co można obserwować „z zewnątrz”.
Ciało jako dom
Z drugiej strony, ciało może być postrzegane jako „dom” – przestrzeń, w której żyjemy, doświadczamy świata, czujemy. Jest integralną częścią tego, kim jesteśmy. W tym ujęciu ciało i umysł (lub duch) tworzą jedność. To w ciele gromadzą się nasze wspomnienia, emocje, traumy, ale też radość, zachwyt, energia życiowa. Obchodzenie się z ciałem jako „domem” oznacza troskę, uważność i szacunek dla tej przestrzeni.
Ciało jako komunikat
W sztuce, performansie, teatrze ciało często staje się medium – narzędziem wyrażania emocji, idei, sprzeciwu wobec norm i schematów. Może być zarówno krzykiem, jak i szeptem, formą sprzeciwu lub afirmacji. W twojej wystawie i performansie aktorzy teatru ROZBARK użyli swoich ciał, by opowiedzieć historie, które przekraczają to, co można wyrazić słowami.
WERNISAŻ WYSTAWY FOTOGRAFICZNEJ
ALICJI PRZYBYSZOWSKIEJ W RAMACH PROGRAMU PRZESTRZENIE SZTUKI-TANIEC
PERFOMANS
wg koncepcji Anny Piotrowskiej i w kreacji
zespołu Teatru Rozbark:
Kamil Bończyk, Aleksandra Kępińska,
Sabina Letner, Julia Lewandowska,
Ewa Noras, Anna Piotrowska, Daniel Zych
miejsce:
SQART GALLERY
ul. Wrocławska 32/34, Bytom
WSTĘP WOLNY!
Zadanie dofinansowane ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Przestrzenie Sztuki-Taniec, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.